Víno na stole - v jaké sklenici?

Skutečný požitek z vína je podtržen také skenicí, ze které ho pijeme, protože prvním smyslem, který přichází do styku s vínem, je přece zrak. Základní požadavek na vinné sklenice je ten, aby byly tenkostěnné, bezbarvé a nebroušené, na stopce, abychom se nedotýká i stěn sklenice, neměnili tak teplotu vína, a moh i neustále pozorovat, jakou jiskru víno má.

Riedel, jeden z nejznámějších výrobců skla na světě, prezentuje svou řadu „Sommelier" pro rakouská vína přesně podle odrůdy - aby se chuťovým pohárkům dostalo opravdu to nejlepší a víno se mohlo ve sklenici správně rozvinout.

Nejvýhodnější je takový tvar, který je v pase sklenice nejširší a k hrdlu se mírně zužuje. Víno má větší odpařovací plochu, kterou můžeme ještě mírně zvětšit opatrným kroužením, víno tak zvlhčí stěny sklenice a lépe se odpařuje. Tím se nejlépe posoudí buket vína. Pokud možno nelijeme víno do barevných sklenic, neboť by se překryla barva vína, ani do v českých zemích oblíbeného broušeného křišťálu, protože má příliš silné stěny. Na bílé víno se používají poněkud menší sklenice, které se častěji dolévají, aby se udržela konstantní teplota, na červené víno větší a břichatější, v nichž má víno větší odpařovací plochu, tak se charakter a typické aromatické vůně mohou optimálně rozvinout. Pokud nalijeme do sklenice méně vína, vůně se rozvinou intenzivněji. Stěny vinných sklenic by měly být opravdu velmi tenké, aby se teplota vína přenesla bezprostředně na rty. Hladkost stěn sklenic oceníme především při pozorování stop, které víno na stěnách sklenice zanechává.

Bílá vína

  • poněkud menší sklenice tulipánové formy, které se častěji dolévají, aby víno nezteplalo, pokud možno tenkostěnné a bezbarvé, se stopkou nejméně tak dlouhou, jako je šířka ruky, aby se ruka nedotýkala kalichu a neohřívala tak víno.

Červená vína

  • potřebují větší objem, větší, břichatější sklenice, pro plná, silná a těžká červená vína má vhodná sklenice tvar polokoule, aby se v ní mohlo naplno rozvinout jejich aroma a při míchání bylo možno s požitkem inhalovat jejich buket.

Sladká a dezertní vína

  • menší sklenice, ovšem také se stopkou, jsou známy pod pojmem „sklenice na sherry".

Sekty

  • vyšší kalich typu flétna, ve kterém se oxid uhličitý, který tvoří bublinky, déle udrží a sekt tak rychle „nevyšumí".